100 - lecie Odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Wyszogrodzie

Karolina Kiedrowska - blog
13/11/2018

Historia #Wyszogród Wyszogród  • 09LIS

    Kiedy: , godzina: 17:00
    Gdzie: Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Wyszogrodzie

Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Wyszogrodzie to szkoła z ogromnymi tradycjami, która pielęgnuje w swojej placówce poczucie patriotyzmu, dbałości o piękno mowy ojczystej oraz pamięci o poległych za ojczyznę. To miejsce, w którym uczymy historii, ale co ważne, jesteśmy jej częścią oraz tworzymy ją.

Jedno z takich historycznych wydarzeń miało miejsce 9 listopada, podczas szkolnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak piękną rocznicę postanowiliśmy uczcić w wyjątkowy sposób. Dzięki inicjatywie p. Bogumiły Jasińskiej – Dyrektor Szkoły Podstawowej. im. K. K. Baczyńskiego w Wyszogrodzie oraz p. Grzegorza Klusa – Dyrektora Gimnazjum Bohaterów Bitwy nad Bzurą, byliśmy świadkami pamiętnego wydarzenia.

Tego dnia na dziedzińcu odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie repliki tablicy upamiętniającej osoby poległe w roku 1920, która została wmurowana w ścianę naszej szkoły. To dzień, w którym cała społeczność obu szkół, na czele ze sztandarami, harcerzami i zuchami, miała wielkie święto.

Podczas uroczystości witaliśmy znakomitych gości, którzy aktywnie wspierają nasze placówki w każdej działalności. Tego dnia nie mogło zabraknąć p. Mariusza Bieńka – Starosty Płockiego, p. J. Boszko – Burmistrza Gminy i Miasta Wyszogród, p. A. Kossakowskiej – Sekretarz Gminy i Miasta Wyszogród. Gościliśmy również ks. G. Przybyłka – Proboszcza Parafii Wyszogród oraz ks. Z. Glicnera. W tym ważnym dniu byli z nami również radni, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Powiatu Płockiego oraz Gminy i Miasta Wyszogród, mieszkańcy ziemi wyszogrodzkiej, uczniowie, rodzice oraz nauczyciele szkół. Gościem honorowym był p. Stanisław Hinc – syn Czesława Hinca, który pełnił funkcję kierownika szkoły w latach dwudziestych. Podczas odsłonięcia tablicy towarzyszył mu syn – Lech Hinc.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego oraz wprowadzenie pocztów sztandarowych szkół. W wydarzenia historyczne lat dwudziestych wprowadził zgromadzonych p. G. Klus, natomiast pani B. Jasińska powitała gości oraz podziękowała wszystkim sponsorom, którzy wsparli naszą piękną szkolną inicjatywę. Następnie odbyło się uroczyste odsłonięcie repliki tablicy, którego dokonali uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego, którzy na co dzień wykazują się wzorową postawą ucznia i stanowią przykład i wzór do naśladowania : Zofia Zielińska - uczennica kl. VIII a oraz Dawid Brzeziński – uczeń klasy V a.

Poświęcenia tablicy dokonał ks. G. Przybyłek – proboszcz naszej parafii, który dziękował za tak piękną inicjatywę, która przypomina o ogromnej ofierze za wolną Polskę oraz daje przykład miłości do ojczyzny, którą każdy z nas powinien mieć w sercu i o której nie może zapomnieć.

,,Pani Dyrektor i wszystkim nauczycielom dziękuję, bo to ważne wydarzenie, to podniosłe wydarzenie i ogromna nauka historii, tradycji i kultury. To co się tu dzieje, to budowanie świadomości narodu od najmłodszych lat” – tymi słowami zwrócił się do zgromadzonych p. M. Bieniek – Starosta Płocki, który podziękował za codzienną naukę patriotyzmu, która jest widoczna w naszej szkole i stanowi cel wychowania młodego człowieka. Za tak podniosłe chwile podziękował również p. J. Boszko – Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród, który był wdzięczny za upamiętnienie żołnierzy poległych za Ojczyznę.

Po tych podniosłych momentach wszyscy zgromadzeni udali się na halę sportową, gdzie czekały niezapomniane chwile, pełne zadumy, radości oraz łez wzruszenia, czyli wszystkiego tego, co nam towarzyszy, gdy myślimy o poległych za naszą wolność i niepodległość. Poprzez montaż słowno – muzyczno - multimedialny młodzi aktorzy wprowadzili uczestników przedstawienia w czasy I wojny światowej. Każda minuta widowiska była niespodzianką dla zgromadzonych. Widzowie mieli możliwość wysłuchania pięknie wyrecytowanych wersów, cudownie wyśpiewanych dźwięków oraz perfekcyjnie dopracowanych kroków, które oddawały przywiązanie, zaangażowanie i miłość płynącą z młodych serc świadomych patriotów.

Nad całością przedsięwzięcia czuwali p. I. Kolankowska, p. B. Krzemińska, p. S. Szmulewicz oraz p. M. Ogonowski. Natomiast jedyną w swoim rodzaju dekorację stworzyła p. K. Żochowska. Młodzież Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego pięknie oddała charakter tego ważnego święta, jakim jest 100 – lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, które zostało podsumowane w podniosłym i przejmującym śpiewie przedstawicieli Rady Pedagogicznej: p. S. Szmulewicz, p. B. Krzemińskiej oraz p. M. Ogonowskiego, którzy wykonali piosenkę ,,Mówię o Tobie dobrze”.

Możemy być dumni z naszych aktorów, tancerzy i solistów, którzy oprócz perfekcyjnego występu, stworzyli cudowną atmosferę wolności, szczęścia oraz wdzięczności za to, co nasi przodkowie zrobili. Za to, że dzięki nim możemy żyć w niepodległym kraju, że możemy cieszyć się wolnością, która została nam dana dzięki najwyższej ofierze, ofierze z życia. Mamy nadzieję, że swoją postawą, świadectwem, świadomością i oddaniem udowadniamy, że walka o niepodległość miała sens. A my, społeczność Szkoły Podstawowej im. K K. Baczyńskiego, jesteśmy tego dumnym i wspaniałym przykładem.

tekst: Karolina Kiedrowska

 
100 - lecie Odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Wyszogrodzie - komentarze opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


TOP 5

wróć

pełna wersja portalu