:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  1°C rozproszone chmury

Boże Narodzenie w muzeum Chopina

Kiedy: 2017-12-10 , godzina: 10:30 | Gdzie: Żelazowa Wola

10 grudnia, o godzinie 11.00 w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli rozpoczniemy ostatnie w tym roku spotkanie w ramach Małej Akademii Chopinowskiej. Na warsztatach plastycznych dzieci samodzielnie wykonają świeczki zapachowe, które mogą być pięknym wigilijnym prezentem dla najbliższych. W części muzycznej z bliska poznają skrzypce, usłyszą świąteczne melodie różnych narodów, a na zakończenie wspólnie zaśpiewają kolędę, którą Fryderyk Chopin wplótł w Scherzo h-moll op. 20. Przed Małą Akademią Chopinowską, o godzinie 10.30 tradycyjnie odbędą się Najmłodsi Melomani, czyli półgodzinne zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat.

 

Następna okazja do spotkania pojawi się już 15 grudnia. Tego dnia zaprosimy uczniów Szkół Muzycznych I stopnia oraz Szkół Powszechnych na zajęcia zatytułowane Boże Narodzenie w muzyce klasycznej. Z zachowanych listów wiemy, że w 1825 roku Fryderyk Chopin spędził w Żelazowej Woli święta Bożego Narodzenia. Nieco później komponując Scherzo h-moll op. 20 wplótł w jego środkową część motyw znanej polskiej kolędy Lulajże Jezuniu.

W trakcie zajęć uczniowie poznają też inne dzieła posiadające bożonarodzeniowe wątki. Rozpoczniemy od Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego. Do czarownego świata dzieciństwa zabierze nas także Robert Schumann, z którym Przy kominku odtworzymy jedną ze Scen dziecięcych op. 15. Zostawimy kilka śladów na śniegu z Claudem Debussym, słuchając uważnie Preludium nr 6. Nie zapomnimy też o Nocy wigilijnej Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.

Szczególnym elementem wydarzeń odbywających się w muzeum w Żelazowej Woli jest możliwość doświadczania muzyki wykonywanej na żywo. Podczas Bożego Narodzenia w muzyce klasycznej będzie można zatem wsłuchać się w dźwięki fortepianu, wiolonczeli, skrzypiec, a także śpiewu operowego. W ramach świątecznego akcentu spotkanie zwieńczone zostanie wspólnym kolędowaniem. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 10:00 i realizowane są w formule bezpłatnej.

Fot. Małgorzata Kazur / NIFC

Rezerwacje:

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli

Żelazowa Wola 15, 96-503 Sochaczew

e-mail: [email protected]

tel.: (+48 46) 863 33 00; (+48 46) 861 11 98 (w godzinach 9.00-16.00)

Boże Narodzenie w muzeum Chopina komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-Wyszogrod.pl