:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C słabe opady deszczu

Chopiniana – 15. Dni Fryderyka Chopina -9-17 września 2017

Kiedy: 2017-09-09 , godzina: 17:00

Sonacie poświęcona będzie tegoroczna jubileuszowa edycja festiwalu Chopiniana. Podczas dwóch weekendów września: 9-10 i 15–17 w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku zabrzmi nie tylko komplet sonat Chopina. W ich kontekście wysłuchamy także dzieł innych kompozytorów różnych epok. Wystąpią – jak zawsze – cenieni muzycy z Polski i zagranicy, m.in. Petra Matějová, Zbigniew Raubo, Marcin Zdunik czy Łukasz Długosz.

W 1839 r. Chopin donosił swojemu przyjacielowi Julianowi Fontanie: „Ja tu piszę Sonatę si b mineur [b-moll], w której będzie mój marsz, co znasz.” I rzeczywiście, znają go niemal wszyscy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że słynny… marsz żałobny Chopina, to właśnie trzecia część jego sonaty b-moll. Można zatem powiedzieć, że sonaty Chopina znamy wszyscy. Tyle, że w wyborze…

Współczesny amerykański pianista i muzykolog Charles Rosen pytał w swojej monograficznej książce poświęconej formie sonaty: „Co oni w tej Warszawie mogli wiedzieć o sonacie”. Co mogli wiedzieć w tej Warszawie będzie można sprawdzić w Płocku. Program tegorocznej jubileuszowej edycji festiwalu Chopiniana zogniskowany jest właśnie wokół sonaty – formy muzycznej, która swoją nazwę wzięła od włoskiego słowa sonare – brzmieć.

A zabrzmią nie tylko utwory Chopina. W trakcie pięciu festiwalowych dni – 9-10 i 15-17 września – w Opactwie Pobenedyktyńskim (ul. Tumska 3a,) poza kompletem sonat Chopina, będzie można wysłuchać również utworów Liszta, Rachmaninowa, Beethovena, Scarlattiego czy Strawińskiego. Wystąpią uznani muzycy różnych pokoleń.

Czeska pianistka Petra Matějová zagra koncert na fortepianie Bechstein z początku XX w. Pokaże szeroką, choć subiektywną, perspektywę sonaty od Scarlattiego po Strawińskiego. Zbigniew Raubo – ceniony polski pianista, laureat wielu prestiżowych nagród i świetny pedagog (profesor sztuk muzycznych) – pokaże wzajemne związki między dwiema klasycznymi formami: wariacją i sonatą, prezentując dzieła Beethovena i Rachmaninowa. Program zamknie koncert poświęcony muzyce kameralnej. Marcin Zdunik (wiolonczela), Łukasz Długosz (flet) oraz Andrzej Jungiewicz (fortepian) zagrają m.in. Sonatę g-moll Chopina na fortepian i wiolonczelę oraz Trio g-moll.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Szczegółowe informacje na www.chopiniana.pl

Festiwal Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina realizowany jest od 2002 roku. Prezentuje twórczość i postać Fryderyka Chopina w nowatorski i niekonwencjonalny sposób – nie tylko poprzez koncerty, ale również przez rozmaite wydarzenia towarzyszące. Jego tradycją są koncerty w miejscach związanych z życiem Chopina. Festiwal powstał i przez wiele lat odbywał się w Warszawie. Obecnie koncerty organizowane są na terenie Mazowsza. Podczas czternastu dotychczasowych edycji wystąpili m.in.: Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, Adam Makowicz, Kevin Kenner, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Waldemar Malicki, Olga Pasiecznik, Marian Opania, Adam Ferency, Krzysztof Wakuliński, Jarosław Boberek, Mariusz Bonaszewski, Joanna Trzepiecińska, Edyta Olszówka, Zespół Śpiewaków Camerata Silesia pod kier. Anny Szostak, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej czy The Pest County Symphonic Orchestra.

Chopiniana – 15. Dni Fryderyka Chopina -9-17 września 2017 komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2017-08-29 12:44:49

    Zerżnięte z sochaczewian.pl

  • poprawka - niezalogowany 2017-08-29 12:58:44

    Miało być: sochaczewianin.pl

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-Wyszogrod.pl