:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C pochmurno z przejaśnieniami

Dzień Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej

11 kwietnia 2018 r. młodzież klasy policyjnej w Zespole Szkół im. Królowej Jadwigi

 w Czerwińsku nad Wisłą wraz z dyrektor p. Renatą Kozakiewicz i wychowawczynią klasy

 p. Agnieszką Bąkowską- Krucz uczestniczyła  w uroczystości obchodów ,,Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej’’ w 75 rocznicę mordu funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP przez NKWD wiosną 1940 r. w Twerze.

Jest to kolejna rocznica rozpoczęcia wywózek Policjantów wiosną 1940 r. z obozu

w Ostaszkowie do ówczesnego Kalinina – dzisiaj Tweru, gdzie mordowani byli strzałem w tył głowy, a następnie wywożeni do lasu w Miednoje i wrzucani do dołów śmierci.

Uroczystość odbyła się na dziedzińcu Komendy Głównej Policji w Warszawie przy Obelisku ,,Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska’’. Ceremonia wpisała się w obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada 13 kwietnia.

Udział w uroczystości wzięli m. in. z sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, Komendant Główny Policji nadinspektor dr Jarosław Szymczyk, nadkomisarz Krzysztof Musielak – dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji, biskup polowy WP, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji gen. dyw. ks. Józef Guzdek. Obecni byli przedstawiciele rodzin przedwojennych funkcjonariuszy, skupieni w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Rodzina Policyjna 1939 r., Warszawskim Stowarzyszeniu Rodzina Policyjna

Kadeci z naszej szkoły w strojach historycznych policji złożyli kwiaty pod Obeliskiem,a następnie zwiedzili wystawę  „ Katyń – Zbrodnia, która miała być zapomniana”

. Ekspozycja prezentowała ofiary zbrodni katyńskiej i jej mocodawców. Zawiera unikatowe zdjęcia przedstawiające ekshumacje przeprowadzone w Katyniu wiosną 1943r. oraz w latach dziewięćdziesiątych XX w. Wystawa porusza również ważny wątek kłamstwa katyńskiego i prawdy, która ocalała pomimo ponad pięćdziesięcioletniego nakazu milczenia. Ukazuje także formy zachowania i pielęgnowania pamięci o ofiarach zbrodni.

     Wystawę uzupełniają zgromadzone zbiory historyczne – replika umundurowania przedwojennego funkcjonariusza Policji Państwowej, elementy umundurowania, fotografie, pamiątkowy medal oraz pieta.

     Niezwykle wzruszającym elementem wystawy są fotografie Aleksandra Załęskiego – byłego eksperta fotografii kryminalistycznej Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji oraz autora zdjęć z przeprowadzonych prac ekshumacyjnych w Charkowie, Miednoje     i Katyniu w latach 1991-1995.

 


Dzień Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-Wyszogrod.pl