:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C bezchmurnie

Emaus

„Swego nie znacie, cudzie chwalicie…” – ktoś może powiedzieć, że Emaus, rębowskie coroczne obchody święcenia pól to nic wielkiego, nic ciekawego. I tu się myli…

W tym roku miałem przyjemność  zorganizować wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich z Rębowa Weekend dla Rodaka. Gościliśmy na naszej przyczepie, którą jeździliśmy po  polach, Rodaków z Kazachstanu. Była to grupa 14stu osób, którzy mieszkają aktualnie w ośrodku adaptacyjnym dla repatriantów w Pułtusku. Wyobraźcie sobie jaka dla nich to była frajda, nowe przeżycie i kolejny etap poznawania Ojczyzny swoich przodków poznać nasze lokalne święto i być wśród Polaków, zobaczyć z bliska polską wieś wraz z wspaniałym wiejskim klimatem.  Co więcej nasze święto wzbudziło ogromne zainteresowanie wolontariuszy Fundacji dla Rodaka, bo tam na Mazurach i Warmii takich obchodów nie ma.

Warto wspomnieć i podkreślić, że jesteśmy drugą miejscowością, która wzięła udział w Akcji Weekendy dla Rodaka – polegającą na zachęcaniu do przyjmowania u siebie Rodaków z Kazachstanu -  organizowaną przez Fundację dla Rodaka.

Bardzo dziękujemy księdzu Proboszczowi, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Rębowie, OSP Rębowo i mieszkańcom za przepiękną gościnę, zaangażowanie i serce okazywane Rodakom przez Państwa na każdym kroku.

Emaus to święcenie pól czyli procesyjne przejazd po polnych drogach i krótkie modlitwy przy historycznych kapliczkach oraz krzyżach. Na zakończenie procesji odbyła sie Msza Św. w lesie oraz po wszystkim festyn.

 W tegorocznych Emaus brała udział Ewa Szymańska radna Sejmiku mazowieckiego oraz Jan Boszko Burmistrz Wyszogrodu który pod wrażeniem spotkania z Rodakami zaoferował sponsoring wyjazdu, na spotkanie z młodzieżą z Kazachstanu która obecnie przebywa w domu rekolekcyjnym w Nowym Kawkowie na Mazurach.

Paweł Kłobukowski

Emaus komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-Wyszogrod.pl