:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  23°C bezchmurnie

HISTORIA TRUSKAWKI

Historia, HISTORIA TRUSKAWKI - zdjęcie, fotografia

Truskawki należą do najbardziej cenionych owoców świata. Tą szczególną pozycję zawdzięczają wielu swoim właściwościom, takim jak: doskonały smak, przyjemny zapach, delikatność i soczystość oraz możliwość do konsumpcji w stanie świeżym, na różnego rodzaju przetwory i na mrożonki. Ten smakowity owoc nie jest jednak dziełem natury i został wyhodowany stosunkowo niedawno bo w XVIII wieku we Francji, lub jak podają inne źródła w Holandii. Na potrzeby wyżywienia ówczesnych dworów królewskich i arystokratycznych sprowadzano do Europy sadzonki najróżniejszych owoców, warzyw i wonnych przypraw. Uprawiano je w specjalistycznych gospodarstwach sadowniczo-warzywno-zielarskich jakie znajdowały się w pobliżu rezydencji królewskich i arystokratycznych. Wśród rozlicznych owoców jakie produkowano na królewskie i magnackie stoły były także poziomki sprowadzone do Europy z Ameryki Północnej. Kilkadziesiąt lat później w połowie XVIII wieku kolejna ekspedycja botaniczna przywiozła poziomki z Ameryki Południowej z Chile. Zupełnie przez przypadek rośliny obu tych gatunków posadzono obok siebie, co umożliwiło ich obopólne zapylenie i skrzyżowanie się. To skrzyżowanie POZIOMKI CHILIJSKIEJ (Fragaria chiloensis) z POZIOMKĄ WIRGINIJSKĄ (Fragaria virginiana) dało botanicznego mieszańca jakim jest TRUSKAWKA.

Na początku uprawy truskawek prowadzono pod ścisłym nadzorem królewskich ogrodników w Wersalu i te nowe owoce były niezwykłym deserem królewskich obiadów. Podawano je na specjalnie do tego celu produkowanych miniaturowych talerzykach. Kuchnia królewska rezydencji królów francuskich w WERSALU szczyciła się deserami z truskawek. Truskawki bardzo szybko podbiły Europę i Amerykę Północną… a potem cały świat. Odmiany uprawiane współcześnie są już jednak wynikiem dziesiątek lat żmudnej pracy hodowców, którzy metodą krzyżowania i selekcji uzyskiwali coraz lepsze genotypy.

Do Polski truskawki trafiły dość szybko; przeflancowane z królewskich ogrodów produkcyjnych zaopatrujących gigantyczny dwór królów francuskich w Wersalu.
Pierwsze sadzonki truskawek przesłała do polski najprawdopodobniej żona króla Francji LUDWIKA XV, królowa MARIA LESZCZYŃSKA córka wojewody poznańskiego, a potem króla Rzeczypospolitej STANISŁAWA LESZCZYŃSKIEGO. Trafiły one najpierw do ogrodów magnackiej siedziby zamku rodu LESZCZYŃSKICH W GOŁUCHOWIE. Obecnie Polska jest po Hiszpanii największym w Europie producentem truskawki, a nasz rejon największym truskawkowym zagłębiem Polski i Europy.

Wszystkim producentom truskawek oraz ich rodzinom – w szczególności Naszym Czytelnikom – przesyłamy NAJLEPSZE ŻYCZENIA W SEZONIE ANNO DOMINI 2017. Udanych i obfitych zbiorów, dobrych cen, hartu i pogody ducha w pokonywaniu codziennych trudności przy zbiorach i sprzedaży. Życzymy także pękatych portfeli szybko rosnących i potęgujących się kont bankowych a potem… satysfakcji i zadowolenia w wydawaniu uzyskanych dochodów.

Tekst:
Ryszard Gortat
Dariusz Umięcki
Marcin Łątka

Opracowanie:
Marcin Łątka

Miejsce zdarzenia mapa Wyszogród


historia truskawki, - komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-05-25 22:42:31

    "Obecnie Polska jest po Hiszpanii największym w Europie producentem truskawki, a nasz rejon największym truskawkowym zagłębiem Polski i Europy." Jeśli Polska jest po Hiszpanii, to jakim cudem "nasz rejon" jest "największym truskawkowym zagłębiem" Europy???

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-Wyszogrod.pl