:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C pochmurno z przejaśnieniami

Kiedy i dlaczego "Czerwińsk" stał się "Czerwińskiem nad Wisłą"?

Historia, Kiedy dlaczego

Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie nurtujące wielu mieszkańców Czerwińska i Naszej Gminy. Otóż pierwszy pisany (oczywiście po łacinie) dokument w którym wspomniany jest Czerwińsk to tak zwany "falsyfikat mogileński" z 1065 r. Od tej pory przez aż dziewięć wieków miejscowość ta nosiła nazwę Czerwińsk, podobnie również później gdy w 1869 r. ukazem carskim straciła prawa miejskie. Czerwińsk był wciąż Czerwińskiem w mrocznych czasach okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 i dominacji sowieckiej (1945-1956), oraz późniejszego okresu Polski Ludowej aż do 1973 roku. Długi to okres istnienia tej nazwy... , bo aż ponad 900 lat! 
Czy dowiemy się jakie były rzeczywiste przyczyny zmiany nazwy przez ówczesne władze komunistyczne? Czy poznamy motywy i powody podjęcia tej decyzji przez ówczesnych urzędników Polski Ludowej? Dlaczego po dziewięciu wiekach "przechrzczono" Czerwińsk, zostawiając tą historyczną nazwę przy niewielkiej wsi, która nie jest nawet sołectwem? Otóż ten drugi Czerwińsk, to maleńka wieś obecnie w gminie Smętowo Graniczne (powiat starogardzki, województwo pomorskie). Wieś ta liczy tylko 80 osób i wchodzi w skład sołectwa Luchowo. Dlaczego nie zmieniono nazwy tej wsi poprzez nazwanie jej np. Czerwińskiem Pomorskim, jak dokonywano tego powszechnie w podobnych przypadkach? Która z tych dwóch miejscowości o identycznej nazwie miała większą rangę i tzw. "wiek historyczny"? Okazuje się, że zmieniono nazwę Czerwińska wbrew przyjętym wówczas normom i zasadom. I choć Czerwińsk nad Wisłą to ta sama miejscowość, to już gdzieś gubi się orientacja historyków czy miłośników turystyki i historii. Gdzieś też gubi się chlubna historia Czerwińska na przestrzeni jego ponad dziewięćset letniego istnienia...
W 1968 r. odbyła się w Czerwińsku wielka uroczystość religijno-patriotyczna. Stolica Apostolska, ówczesny papież Ojciec Święty Paweł VI przyznaje i nadaje Czerwińskiemu Sanktuarium prestiżowy tytuł godności "Bazyliki Mniejszej". 8 września 1968 r. odbyła się wielka uroczystość religijna, w której wziął udział wielotysięczny tłum wiernych: parafian, gości i pielgrzymów.
Dwa lata później, 6 września 1970 r. odbyła się w Czerwińsku jeszcze większa uroczystość religijna i patriotyczna – koronacja złotymi, papieskimi koronami obrazu Matki Bożej Czerwińskiej. Uroczysta msza celebrowana była przez ówczesnego Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego z udziałem 18 biskupów i około 400 księży i sióstr zakonnych nie tylko z naszego kraju. Wierni w liczbie kilkunastu tysięcy stali na całej przestrzeni tarasu, alei parkowej i ogrodów klasztornych, a do ołtarza polowego wędrował na ramionach Salezjanów cudowny obraz, który to od 300 lat nie opuszczał Bazyliki.
W następnym roku w pierwszą rocznicę Koronacji Cudownego Obrazu odbyła się ponownie wielka uroczystość religijna. Czerwińsk znów stał się "ołtarzem Ojczyzny" i ponownie zgromadził na swej ziemi tłum wiernych. Tym razem – tak jak w przypadku poprzednich uroczystości koncelebrowanych przez biskupów płockich, w uroczystej mszy wziął udział Metropolita Krakowski Kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież – Ojciec Święty Jan Paweł II. Było to 12 września 1971 r. w czasach , gdy w świadomości Polaków świeża była pamięć o masakrach ówczesnych władz komunistycznych dokonanych na Wybrzeżu w Gdańsku, Gdyni, Elblągu, Szczecinie. Pieśń "Boże coś Polskę" znów zaczęto śpiewać w wersji... "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie". Być może te wydarzenia spowodowały dalszą reakcję ówczesnych urzędników? Otóż w 1972 r. przygotowywano nową reformę administracyjną polegającą na powołaniu gmin, w miejsce likwidowanych gromadzkich rad narodowych. Uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej z dnia 01.12.1972 r. utworzono w ówczesnym województwie warszawskim gminy, w tym gminę Czerwińsk nad Wisłą. Nowa nazwa Czerwińska zaczęła obowiązywać od 01.01.1973 r. Arbitralnie pominięto istniejącą od ponad dziewięciu wieków historyczną nazwę "Czerwińsk"! Nowa nazwa ciężko i z trudem przebijała się do świadomości mieszkańców i Polaków. Mapy i przewodniki turystyczne oraz inne publikacje wydawane nawet dziesięć lat później podawały wciąż historyczną nazwę "Czerwińsk". Obecna nazwa "Czerwińsk nad Wisłą" ma zatem zaledwie 45 lat i... choć tylko jest może polityczną zemstą i karą minionego systemu politycznego już się przyjęła i siłą rzeczy została zaakceptowana. 
Nie dziwcie się jednak Państwo temu, że w naszych publikacjach historycznych sprzed 1973 roku będziemy jednak używali historycznej nazwy Czerwińsk, bo zawsze takową był przez ponad dziewięćset lat. Piękny album o czerwińskim zespole kościelno-klasztornym wydany w jubileuszowym roku 400-lecia obrazu Matki Bożej Czerwińskiej przez Inspektorat Salezjańskiej Inspektorii p.w. św. Stanisława Kostki w grudniu 2012 r. ma wymowny, historyczny tytuł "Czerwińsk".

"Wierni religii, historii i kulturze..."

Tekst:
Ryszard Gortat
Marcin Łątka

 


Miejsce zdarzenia mapa Wyszogród


Kiedy i dlaczego "Czerwińsk" stał się "Czerwińskiem nad Wisłą"? komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-04-16 16:05:34

    "Obecna nazwa "Czerwińsk nad Wisłą" ma zatem zaledwie 45 lat i... choć tylko jest może polityczną zemstą i karą minionego systemu politycznego już się przyjęła i siłą rzeczy została zaakceptowana." Nie 45 lat, a prawie 100 lat w filokartystyce i dokumentacji Poczty Polskiej!!!

  • gość 2018-04-16 16:06:38

    Po co to roztrząsać, Historia jest z nami. Myślę, że możemy sobie to podarować i dalej pielęgnować swoje wartości.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-Wyszogrod.pl