:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  0°C

Koszmar rolników w czerwińskiej gminie

Koszmar rolników w czerwińskiej gminie.

Z każdym dniem rosną problemy z rejestrowaniem pracowników obcokrajowców, to znaczy pracowników z Ukrainy. Sposób rejestracji pracowników staje sie coraz bardziej niewydolny.

Niejednokrotnie rolnicy stają w kolejce do rejestracji o pierwszej, drugiej w nocy. Największy tłok , największa kolejka jaka do tej pory była to był w poniedziałek 7 maja po długim weekendzie.

 Według informacji otrzymanych na miejscu rolnicy powinni uzyskać rejestrację pracownika-obcokrajowca w ciągu 7 dni. Termin ten jest bardzo często przekraczany. We wtorek jedna z Pań potwierdzała osobiście iż złożyła dokumenty do rejestracji pracowników 27 kwietnia. Rozmawiałem z nią 8 maja. Nie miała jeszcze potwierdzenia rejestracji swoich pracowników. łatwo policzyć o ile zostały juz przekroczone terminy rejstracji.

Rolnicy zwracali uwagę iż nie otrzymują żadnego potwierdzenia iż złożyli dokumenty.
Wzięli sie na sposób. Na kopi wniosku żądają potwierdzenia iż pismo wpłynęło i data. To potwierdzenie uzyskali dopiero po wielkich awanturach i groźbie że nie opuszczą pomieszczenia zajmowanego przez urzędniczki.

Z każdym dniem sytuacja staje sie coraz trudniejsza. Za chwile zaczną sie zbiory truskawki. Truskawka bardzo szybko dojrzewa i od momentu dojścia, po 4-5 dniach nie nadaje się juz do zbiorów.

To co rolnicy od zeszłego roku zdążyli  zainwestowali, w takim momencie zostanie się bezpowrotnie stracone. Z drugiej strony pracownicy z Ukrainy  dla których ten wyjazd też jest poważną inwestycją, siedzą bezczynnie i nie mogą wyjść pracować. Generuje to kolejne nikomu nie potrzebne konflikty na styku pracownik-pracodawca.

Nikt nie podważa tego iż pracownicy winni być ubezpieczeni czy że trzeba płacić podatki. Problem jest w organizacji i w procedurach rejestracyjnych.

Największa bolączka to olbrzymie ilości czasu zmarnotrawione przez rolników i pracowników.

Ponadto rolnicy dziwią się czemu muszą składać po klika razy kopie swojego dowodu osobistego i np. każdej strony paszportu obcokrajowca i wszystkich jego starych wiz.

Pytają czemu rolnik nie może użyczyć swojego pracownika sąsiadowi. Kiedy jeden ma okresowo mniej pracy a np.  u sąsiada jest wysyp owoców. Do kuriozalnej sytuacji dochodzi kiedy część gospodarstwa jest na ojca a część na syna i wspólnie prowadzą gospodarstwo. Pracownicy zatrudnieniu u jednego nie mogą pracować na polu drugiego.

Jak widać z każdym dniem sytuacja w Czerwińsku się zaognia.


Miejsce zdarzenia mapa Wyszogród


Koszmar rolników w czerwińskiej gminie komentarze opinie

  • gość 2018-05-09 12:15:28

    Dziś na sesji rady gminy w Czerwińsku Dyrektor Urzędu pracy porównał rejestrowanie cudzoziemca do rejestrowania samochodu, że mają na to 30 dni. Tacy ludzie pracują na stanowiskach. Urząd pracy o dziwo nie może znaleźć ludzi do pracy. Pracownice które się tym zajmują pracują jako stażystki i dostają za to 900zł. za każdy wniosek o wizę płacimy 30zł co daję miesięczny zysk około 30 000 zł. Czy nie można utworzyć miejsca pracy ? Gdzie się podziały te pieniądze ?

  • gość 2018-05-09 12:56:11

    ŻENADA. 30 lat emu jeździłem do RFN na zbiory winogron i z moim bossem stawiałem się do Arbeitsamt'u o 8.00, a o 9.00 już byłem legalnym pracownikiem i dojeżdżaliśmy do winnicy. TRZYDZIEŚCI LAT TEMU !!!!

  • Paweł - niezalogowany 2018-05-09 13:48:30

    Skoro chcą rejestrować tak jak samochody, to niech będą konsekwentni. Przez te 30 dni auto może legalnie "pracować " dla właściciela. Nie trzeba go chować w kopce siana.

  • Gość - niezalogowany 2018-05-09 15:02:26

    Trzeba zaprosić pana ministra Rafała Romanowskiego i pokazać jak wygląda sytuacja "skrócenia biurokracji"o której mówił na spotkaniu 23 marca w Czerwińsku.Chyba że chce spotkać się z nami rolnikami na blokadzie drogi bo na dzień dzisiejszy to jedyne rozwiązanie .

  • Gość - niezalogowany 2018-05-09 15:02:55

    Trzeba zaprosić pana ministra Rafała Romanowskiego i pokazać jak wygląda sytuacja "skrócenia biurokracji"o której mówił na spotkaniu 23 marca w Czerwińsku.Chyba że chce spotkać się z nami rolnikami na blokadzie drogi bo na dzień dzisiejszy to jedyne rozwiązanie .

  • Kaziemiera - niezalogowany 2018-05-09 15:05:15

    Problem leży po obu stronach. Po pierwsze trzeba usunąć punkt z Gminy bo to nie jest miejsce. Nie można załatwić swoich spraw w innych pokojach. Te kolejki i harmider jedt uciążliwy. Czlowiek wchodzi do gminy jak do ula. Wynająć inne duże pomieszczenie. Po drugie panie z Pup nie wiedzą o czym mówia bo zadając pytanie to samo dzień po dniu otrzymujemy inna odpowiedź. Kolejna rzecz to brak solidarnosci wśród nas. Petycja podpisy i odwołać wicedyrektora który ten bajzel robi. Zagorzaly PSL owiec robi wszystko żeby szlo to na konto PIS. To samo rzekome kontrole- wymysł obecnego króla tych ziem ktory żyje manipulacja i robieniem sobie z ludzi jaj. Taki sam jak ojciec i wujo. Wg mnie to zmiana lokalu na wiekszy po gminą. Po drugie petycja do starosty i wojewody oraz Struzika aby zmienić układ wladzy w PUP. TOo jest rok wyborczy i tak czułam że takie rzeczy będą miały miejsce. Opozycja chce zbudować na nas swój kapitał polityczny i nie tylko. Władca naszych ziem niech się zajmie pracą w urzędzie i nie wcina tam gdzie nie potrzeba. Osobiście ucierpiałam na kontakcie z nim. Wice dyrektor niech nie chrzani glupot że kasy nie ma bo stażyści są na unijnych stypendiach więc nic nie kosztują. Musimy się zjednoczyć i zmienić to bo nie damy rady. W pojedynkę nic nie zrobimy. Tylko razem.

  • gość - niezalogowany 2018-05-09 15:49:02

    kolejki polecam stacza kolejkowego za odpowiednią opłatą postoi kolejeczkę rolnicy dajcie też innym zarobić jak na polach siedzicie to nikt nie narzeka że deszczownie trzeba przestawić w nocy np albo pilnować, rolnicy w sumie by chcieli siedzieć i nic nie robić to w sumie jasna sprawa po wcześniejszym roku gdzie zarobili mogą w tym z resztą jak w każdym ponarzekać tylko, a może jak nie będzie ludzi do roboty to ceny będą lepsze bo nie będzie towaru jasna sprawa bądą mieli mniej ale za lepszą cenę w sumie wyjdzie na to samo (takie życie) teraz tylko mrozu brakuje żeby wymarzło wszystko i będzie super do nikogo nie będą mieli pretensji. Ale ta piękna spryskana truskawka raczej nie jest dobra (tylko trują ludzi)jeszcze jak by to było zdrowe to bym popierał ich ale robią na ilość a nie na jakość nie chodzi tutaj o wygląd

  • gość 2018-05-09 15:50:43

    a punkt gminy najlepiej zrównać z ziemią i posadzić truskawki takie jest myślenie rolników żeby było WIĘCEJ ziemi na truskawki

  • gość 2018-05-09 15:57:11

    a blokada drogi to groźba ??? powinni olać wasze śmieszne groźby, w kolejce nie chce się stać a drogi blokować to jest komu za robotę się weźcie bo sezon się zaczął trzeba było myśleć wcześniej a nie po fakcie mi się podoba pomysł z rejestrowaniem pracownika i nie mam z tym problemu tylko trzeba być człowiekiem dla innego człowieka i docenić tych co na nas pracują a nie tylko wykorzystywać

  • gość 2018-05-09 17:48:30

    Tekst napisał analfabeta?

  • Mały truskawkowy - niezalogowany 2018-05-09 22:55:49

    Ale pier***. Truskawki pryskane? Pokaz mi cos co nie jest nawet nie wiesz ze w tej kiełbasie co jesz jest wiecej gorszej chemi niż w tej truskawce. Uważacie ze dobrze ze sa takie problemy z rejestracja?? Od razu widac ze ty z Ziemia masz tyle wspolnego co ziemniaki i McDonald. To my powinnismy mieć jak najprosciej zatrudnic pracownika. A nie firmy

  • Gość - niezalogowany 2018-05-10 01:11:25

    Będziesz płacił podatek dochodowy i VAT, to wtedy będziesz mógł narzekać. Szara strefo truskawkowa:--)

  • Gość - niezalogowany 2018-05-10 16:01:24

    Pieniądze za wnioski nie zostają w Urzędzie Pracy,należałoby mieć pretensje do rządy że takie wprowadził procedury i że dał 500+ na dzieci i teraz nie ma chętnych do pracy przy truskawkach ,bo ten co wcześniej zbierał truskawki teraz woli siedzieć w domu bo rząd mu da .

  • Gość - niezalogowany 2018-05-10 17:51:19

    Kto sadził niech zbiera. Zmuszał ktoś was do obsadzania takich areałów?

  • Gość - niezalogowany 2018-05-11 15:41:08

    Nikt nikogo nie zmuszał do sadzenia truskawek. Tylko pomysl logicznie jeden z drugim że całe rodziny się z tego utrzymują. Ty pracujesz 8 godz i masz w dupie. Się nie podoba to wpieprzaj Hiszpańskie a nie. Nikt nikomu każe jeść Polskie Truskawki.

  • Gość - niezalogowany 2018-05-11 16:09:07

    Bardzo dobrze. W Łomiankach 7kę blokowali bo jakieś czuby z ekologow znaleźli gatunek ciort wie czego. Tu powinni gnojem zawalic starostwo i urząd pracy. Truskawa będzie czekała a rolnik będzie walczył z urzędem. Bardzo dobrze. Zrobić jak w Niemczech gnój turem na balkony urzędu sypali i gnojowica budynki oblewali. I można? Można. Jeden taki numer i wszystkich urzedasow na ziemię sprowadza.

  • gość 2018-05-12 10:35:51

    należało zasadzić jeszcze więcej truskawek

  • wyzwanie - niezalogowany 2018-05-12 19:56:42

    KIEDY STRAJKUJE POWIAT PŁOCKI??? PROPONUJĘ 17.05.2018 SPOTKAĆ SIĘ NA RONDZIE W WYSZOGRODZIE O 9,00. STAJEMY I BLOKUJEMY DO SKUTKU!!!!!!!! CZEGO CHCEMY ?? UPROSZCZENIA PROCEDUR I USTALENIA OPŁAT TYPU PODATEK I UBEZPIECZENIE DO MINIMUM BO INACZEJ CENA TRUSKAWKI TEZ PÓJDZIE W GÓRĘ- BIERZE TO KTOŚ POD UWAGĘ?????????? nikt nie neguje że trzeba płacić podatki i składki ubezpieczeniowe (które dla pracowników są o dupę potłuc bo do niczego im sie nie liczy a i tak pewnie w przychodni będą musieli gotówką zapłacić - jak zawsze. Sami Ukraińcy nie chcą czekać po 2 tygodnie na pracę bo to dla nich strata czasu- przyjechali zarobić a nie marnować czas i wydawać pieniądze. Dla rolnika to też koszty bo wodę do mycia ciepłą trzeba nagrzać, butle gazowe dać a jak skończy się pieniądz pracownikom to trzeba zapewnić wyżywienie to też kosztuje pieniądze i pracę gospodyni która musi dla 10-20-100 osób ugotować.

  • gość 2018-05-14 21:34:14

    zablokujcie swoje gospodarstwa nie rondo