:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Historia, TROPIE TAJEMNIC MIĄCZYNKA - zdjęcie, fotografia
18/12/2017 23:54

Są w Naszej Małej Ojczyźnie miejsca niezwykłe! Rzeźbił je czas, woda, wiatr a na końcu człowiek, który urzeczony ich naturalnym pięknem i magią postanowił się w nich osiedlić. Nadał im nowe znaczenia, wyniósł do niezwykłych ról, uświęcił swoją wiarą. Z czasem, kiedy zmieniły się starożytne szlaki komunikacyjne, kiedy pożogi wojenne zniszczyły dorobek pokoleń a uprawne pola porosły lasem i pamięć ludzka odeszła wraz z kolejnymi pokoleniami... zapomniano o nich...

Pewnego październikowego popołudnia nasze Koło Historyczne z ZS im. Królowej Jadwigi w składzie: Arkadiusz Kuczera, Paweł Kurpiewski, Patrycja Włodarska, Agata Świętochowska pod opieką prof. Dariusza Umięckiego wybrało się na poszukiwanie Wielkiej Historii Małego Miączyna - Miączynka. Naszymi przewodnikami było rodzeństwo Patrycja i Krystian Włodarscy, mieszkańcy Miączynka, którzy bezbłędnie prowadzili nas przez labirynty wąwozów i wzgórz wyrzeźbionych przez stulecia, płynącą z wyżej położonych terenów wodą.
Schodząc do Plebanki (Parowy Plebańskiej) po drodze zwiedziliśmy tajemniczy Kopiec. Wyniesiony wysoko ponad wschodni stok Plebanki i idealnie wyprofilowany w kształt koła o stromych zboczach w górnej jego części - sprawiał wrażenie miejsca obronnego - może gródka rodu Miączyńskich herbu Łabędź - panów tej ziemi od XIV do XVIII wieku. Kopiec jest połączony wałem ziemnym, przypominającym rampę ze Wzgórzem Kościelnym - celem naszej wyprawy.

Następnie idąc w kierunku Wisły zeszliśmy na dno Plebanki. Parowa ta - własność proboszcza (plebana) miączyńskiego - stąd nazwa - ciągnie się na długości ponad 2 km od skrzyżowania dróg w Miączynie do Wisły. Głęboka na kilka do kilkudziesięciu metrów, porośnięta starymi dębami, urodą dorównuje lessowym wąwozom Sandomierza i Kazimierza Dolnego. U ujścia do Wisły rozszerza się na kilkaset metrów. Jeszcze 20-30 lat temu pasły się tu stada krów. Teraz porosła drzewami i krzewami, straciła swój dawny urok. Jedynie wąska ścieżka pozwoliła nam dojść do brzegu Wisły, by móc zobaczyć urwiste zbocze wzgórza kościelnego. Nie bez trudu wspieliśmy się na górę. Tu dopiero mogliśmy odczuć genius loci (geniusz miejsca).

Płaskie jak stół wzgórze odcięte od reszty świata, od zachodu, wschodu i północy parowami oraz opadającym od południa urwiskiem wiślanego brzegu. To z niego roztacza się przecudny widok na Wisłę aż po Zakroczym na wschodzie i Wychódźc na zachodzie. Na południu nieprzebyte lasy Puszczy Kampinoskiej. Nie wiemy czy zdjęcia są w stanie oddać magię tego miejsca...
Najlepiej Drogi Czytelniku zobaczyć to na własne oczy...NIE POŻAŁUJESZ!!!

Zawieszeni między ziemią a niebem tym łatwiej przenieśliśmy się w przeszłość wsłuchani w opowieść Naszego Nauczyciela.

Prawdopodobnie już w czasach prehistorycznych człowiek wybrał to miejsce na swoją osadę i miejsce kultu. Sprzyjały temu: obronny charakter wzgórza i magia tego miejsca. Nieodparcie narzuca się podobieństwo tej lokalizacji do podobnych ośrodków w: Płocku,Wyszogrodzie, Czerwińsku, Smoszewie, Zakroczymiu, Modlinie (nazwa od miejsca modłów-kultu pogańskiego).

Chrześcijaństwo chętnie „zagospodarowywało” takie miejsca. Obalono pogańskie totemy, stawiano kościoły, przejmując miejsca mocy, do których ludzie byli przywiązani, dla nowej wiary. Może takim totemem pogańskim jest potężny głaz leżący w nurcie Wisły na wprost lokalizacji tutejszego kościoła. Może przed wiekami wyznawcy chrześcijaństwa zepchnęli go do Wisły… a może było zupełnie inaczej...

Pierwsza pisana wzmianka o Miączynie pochodzi z 1254 r. z dokumentu legata papieskiego Opiza, który potwierdza nadania książęce dla klasztoru augustianów w Czerwińsku. Wśród wielu innych wsi został wymieniony również Miączyn, którego mieszkańcy mieli oddawać klasztorowi dziesięcinę snopową (co dziesiąty snop zboża).

Nie mamy przekazów źródłowych kiedy Miączyn przeszedł w ręce rycerzy z rodu Łabędziów (Duninów) posiadających swoje dobra na Kujawach ( Koneck ) i w ziemi radomskiej (Skrzynno – obecnie Skrzyńsko). Może stało się to pod koniec XIII wieku, a może na początku XIV wieku.

Na czas tego nadania przypada prawdopodobnie fundacja kościoła pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła. Wezwanie to należy do grona najstarszych w historii polskiego kościoła. Kościół stał się ośrodkiem parafii do, której należały wsie będące własnością Miączyńskich: Miączyn, Straszyn, Kawęczyn ( obydwie uległy zagładzie podczas potopu szwedzkiego), Wychódźc, Chociszewo, Roguszyn, Goworowo, część Przybojewa (‘’do strugi’’), Goławin, Wólka o (trzech kolejnych nazwach: Borzywójowa, Miączyńska, Przybojewska) być może też Smoszewo (odrębna parafia w tej miejscowości powstała „dopiero” w 1386r.). Do Miączyńskich należały też Karnkowo i Łbowo znajdujące się w parafii kamienickiej.

Przez następne 500 lat miączyńska świątynia była ośrodkiem życia religijnego. Na przykościelnym cmentarzu wieczny spoczynek znajdowały pokolenia naszych odległych przodków. Jeszcze dziś wiele dróg i dróżek prowadzi do kościelnego wzgórza w Miączynku. W 1448r. marszałek księcia mazowieckiego Bolesława IV, Wincenty z Giżyc kupił Wychódźc, Chociszewo i młyn w Goławinie. Dzięki wsparciu swego brata Pawła - biskupa płockiego, powołał do życia jednowioskową parafię w Chociszewie w 1451r. Miączyńscy byli temu przeciwni, co znalazło swój wyraz w procesach sądowych między nimi, a kolejnymi właścicielami Chociszewa i Wychódźca: Giżyckimi, Kryskimi, Lasockimi, Miszewskimi o należne kościołowi miączyńskiemu uposażenie z tych wsi.

Nie jesteśmy dziś w stanie określić ile kolejno drewnianych świątyń stanęło przez 500 lat na miączyńskim wzgórzu. Być może kolejną świątynię zbudował w XVI w. Łazarz Miączyński – proboszcz w Miączynie, fundator głównego ołtarza, pochowany w miączyńskiej kościele. Prawdopodobnie ta świątynia uległa zagładzie podczas potopu szwedzkiego. Wtedy to wielki dzwon ufundowany przez Miączyńskich do swego kościoła został wypożyczony do kościoła smoszewskiego przez Wojciecha Dunin Miączyńskiego. O jego zwrot przez właścicieli Smoszewa Lasockich, Miączyńscy nadaremnie dobijali się aż do połowy XVIII wieku.

W 1723 r. Kazimierz Dunin Miączyński wzniósł nowy kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. 11 lat później pożar, wywołany uderzeniem pioruna zniszczył częściowo dach i część kopuły kościoła. Coraz trudniejsze z braku funduszy, a jeszcze bardziej dobrej woli nowych właścicieli Miączyna – Starczewskich, było utrzymanie i odnowienie świątyni.

W 1757 r. ostatnia z rodu Miączyńskich Justyna córka Adama i Teodory wzięła ślub w kościele miączyńskim z Antonim Starczewskim. Ich syn Wojciech ur. w 1761r. „obojętny dla spraw religijnych” nie łożył na utrzymanie kościoła. Kolejno przywłaszczał należne kościołowi grunty, a nawet drewno bukowe potrzebne na remont kościoła przeznaczył na budowę swojego browaru (który niedługo potem spłonął). Podburzał też pańszczyźnianych chłopów przeciwko proboszczowi miączyńskiemu, aby nie płacili należnej kościołowi pańszczyzny. 
Na efekty takiej „opieki” dziedzica Miączyna nie trzeba było długo czekać… 7 października 1778r. decyzją Konsystorza Pułtuskiego zniesiono parafię w Miączynie przyłączając należące do niej wsie do parafii w Chociszewie. Odtąd kościół miączyński stał się kościołem filialnym Chociszewa.

W 1804r. Kościół uległ całkowitej zagładzie po pożarze od uderzenia pioruna… Plotka stugębna mówiła jednak, że to Wojciech Starczewski podpalił kościół zagrabiwszy wcześniej jego drogocenne wyposażenie ze złota i srebra, które jeszcze w 1817r. - jak głosi zapis z wizytacji biskupiej - pozostaje w dworze miączyńskim.

Starczewscy przywłaszczyli sobie też ziemię kościelną, o której zwrot daremnie dobijali się kolejni proboszczowie Chociszewscy. W 1860r. władze kościelne zirytowane ciągłymi wykrętami Starczewskich oddały sprawę do ,,władzy gubernialnej". Być może to dopiero poskutkowało... W 1861r. Józef Starczewski zapisał 1200 złotych polskich od, których procent przeznaczony ma być na ,,odprawianie 4 mszy świętych śpiewanych żałobnych w roku i przypominki roczne za dusze familii Starczewskich i Duninów". Z czasem rozebrano kamienny mur okalający przykościelny cmentarz a poświęconą ziemię zamieniono w uprawne pole. O kościele miała przypominać jedynie ceglana figurka wystawiona prawdopodobnie na początku XIX wieku. Mocno zrujnowana przetrwała aż do początku XXI wieku. Szczęśliwie jej wizerunek ocalił dla nas na fotografiach ks. Waldemar Nowak – Niezwykły Proboszcz parafii smoszewskiej. Jak wyglądał kościół miączyński w czasie ostatniej wizytacji biskupiej w 1775r., o innych magicznych miejscach tej miejscowości opowiemy już za tydzień.

Pozdrawiamy wszystkich mieszkańców Miączynka i wszystkich, którzy już odkryli jego magię albo dopiero zamierzają to zrobić... NAPRAWDĘ WARTO!!!

PS. Dziękujemy pani Edycie Włodarskiej za pyszne ciasto i herbatę, które postawiły nas na nogi po prawie górskiej wyprawie wzgórzami i dolinami Miączynka. Dziękujemy również naszemu starszemu koledze Rafałowi Horo za cenne wskazówki przy pisaniu artykułu.

Tekst i zdjęcia: 
Agata Świętochowska, 
Patrycja Włodarska,
Krystian Włodarski,
Paweł Kurpiewski, 
Arkadiusz Kuczera, 
Pod kierunkiem prof. Dariusza Umięckiego.

NA TROPIE TAJEMNIC MIĄCZYNKA komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2017-12-19 08:59:11

    Bardzo ciekawa historia powinno być wiecej takich histirii w szczególności opowiadanych w szkole. To przecież historia naszego dziedzictwa lokalnego niewiele osób o tym wie. Piszcie o takich miejscach jak najwięcej dziękuję

  • Michał Antczak - niezalogowany 2017-12-19 22:55:40

    Proszę o kontakt (najlepiej tych młodych ludzi) którzy brali udział w tej ekspedycji przez @ [email protected]

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Motocykl Choper 125 2

Zipp Raven 125 LUX Pojazd Nowy Motocykl Dostępny od Ręki Motocykl Nowy. Kupujesz od Dealera Zipp , W komplecie dokumenty niezbędne do rejestracji:..


Zobacz ogłoszenie

Quad Barton AU180 Nowy Model

Quad Barton AU 180 Przeprawowy quad Barton AU180 świetnie sprawdzi się podczas pracy w najtrudniejszych warunkach. Jego użytkowy charakter..


Zobacz ogłoszenie

Quad Zipp Kid Quad dla Dziecka

Quad 110 dla Dzieci. Wyposażony w hamulec tarczowy, wskaźnik biegów, możliwość mechanicznej blokady prędkości, zrywka bezpieczeństwa, pilot z..


Zobacz ogłoszenie

Motocykl VZ1 125ccm Nowy - na

Kontynuacja kultowego modelu VZ-1. - odmieniony tył nadwozia wraz z lampą Led - nowa Lampa przednia - układ hamulcowy CBS - elektroniczny wtrysk..


Zobacz ogłoszenie

sprzedam samochód Ford C-max

Do sprzedania bardzo ładny czarny Ford C- Max, z ekonomicznym a zarazem dynamicznym silnikiem. 1600 cm/3 DTCI o mocy 109 km, Stan wizualny bardzo..


Zobacz ogłoszenie

Skuter Elektryczny trójkołowy

Nowy Skuter elektryczny trójkołowy o mocy 800W ZIPP E-SCOOTER Może służyć osobom starszym i niepełnosprawnym. GWARANCJA 12 MIESIĘCY. Skuter jest..


Zobacz ogłoszenie

Quad dla Dzieci ATV 125

Nowoczesność i zadziorny design – właśnie te cechy najlepiej opisują ATV125-9. Świetnie sprawdzi się zarówno podczas sportowej jazdy jak i przy..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez e-wyszogrod.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Boruta Motors Paweł Kłobukowski z siedzibą w Wyszogród 09-450, Rębowska 66

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"