:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C bezchmurnie

„Nie odbiorą Ci Ojczyzny, jeśli nosisz Ją w sercu” Blichowo

 

 

23 lutego 2018 roku, w Szkole Podstawowej imienia Armii Krajowej w Blichowie odbyła się uroczystość pt.: „Nie odbiorą Ci Ojczyzny, jeżeli nosisz ją w sercu”. Spotkanie przygotowano

w ramach ogólnopolskiej akcji „Lekcja dla Rodaka” Zainicjowanej przez Fundację dla Rodaka z Olsztyna. Zajęcia były zorganizowane, aby zapoznać uczniów i zaproszonych gości z historią Polaków w Kazachstanie, na Syberii i Kresach.

Szkoła w Blichowie gościła:

  • Delegację Związku Sybiraków - oddziału płockiego z Prezesem Panem Remigiuszem Bielewiczem.
  • Delegację Związku Polaków w Kazachstanie z Prezesem Panem Witalijem Chmielewskim z Karagandy.
  •  Panią Joannę Wilk – Yaridiz – Prezes „Fundacji dla Rodaka” z Olsztyna.
  • Przedstawicieli biura poselskiego Pana Waldemara Olejniczaka
  •  Radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Panią Ewę Szymańską
  • Władze gminne, dyrektorów szkół, delegacje stowarzyszeń, młodzież.

   

Podczas trwania niecodziennej lekcji, jej uczestnicy przenieśli się na Sybir, do miejsca kaźni i deportacji wielu tysięcy Polaków. Scenariusz przygotował nauczyciel Szkoły w Blichowie Pan Przemysław Szelągowski. Wzięli w niej udział uczniowie szkoły w Blichowie i harcerze 44 Drużyny Starszoharcerskiej „Sfora” z Blichowa. W programie przedstawiono losy tych, którzy wrócili do zniewolonej Ojczyzny, jak i tych którzy na zawsze pozostali na „nieludzkiej ziemi”.

  W lekcji wykorzystano wiersze, pieśni patriotyczne, reprodukcje, dramę. Przed oczami widzów przesuwały się obrazy zsyłek na Sybir po powstaniach narodowych, opowieści o trudach pieszej wędrówki na wschód. Do uszu dochodził dźwięk młota, zakłuwającego skazanych w łańcuchy. Dzięki scenografii, można było wyobrazić sobie wnętrze chaty, w której mieszkali Polacy na dalekiej Syberii.

Kolejna część programu, to wspomnienia osób, które po deportacjach 1940 roku, powróciły do Polski. W przejmujących opowieściach nasi goście, wspominali lata, jakie spędzili w „golgocie wschodu”. Najbardziej wstrząsające były opowieści o panującym głodzie, katorżniczej pracy, trudnych warunkach życia, mrozach, które spadały do -50′C. Płoccy Sybiracy doświadczyli, również na zesłaniu śmierci osób bliskich. Czasem wspomnienia przerywane były wzruszeniem i łzami opowiadających. O swoim życiu opowiadali również nasi Rodacy, będący potomkami deportowanych, którzy mieszkają dziś w Kazachstanie. 

 

Wydarzeniami towarzyszącymi „Lekcji dla Rodaka” była zbiórka książek dla Polaków w Kazachstanie, które zostały przekazane „Fundacji dla Rodaka”. Zebrano ponad sto książek: lektur, słowników, dzieł wielkich polskich autorów, literaturę dla dzieci. Zostaną one dostarczone do osób, które ich potrzebują. Mieszkających w Kazachstanie, uczących się języka polskiego.

Pod Patronatem Wójta Gminy Bulkowo – Pana Gabriela Graczyka zorganizowano gminny konkurs plastyczny pt.: „Zesłańcy Sybiru”. Na konkurs wpłynęło ponad dwadzieścia prac, ze wszystkich szkół z terenu Gminy Bulkowo. Komisja konkursowa postanowiła przyznać:

Miejsce I – Marcelinie Rybickiej ze Szkoły Podstawowej w Blichowie

 Miejsce II – Amelii Kaczyńskiej ze Szkoły Podstawowej w Bulkowie

Miejsce III – Gabrieli Majorkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Nowych Krubicach

Dwa wyróżnienia powędrowały do: Emilii Bigos z Nowych Łubek oraz Natalii Pęcherzewskiej z Gimnazjum w Blichowie

 

Ostatnim elementem „Lekcji dla Rodaka” była prezentacja wystawy prac plastycznych „Wydarci Ojczyźnie”, która została przygotowana specjalnie na tę okazję. Prace wykonał Przemysław Szelągowski nauczyciel historii i przedmiotów artystycznych w blichowskiej szkole. Rysunki powstały na podstawie wspomnień Sybiraków. Utrzymane są w konwencji szkiców ołówkowych. Przedstawiają trudne życie deportowanych. Przypominają komiksy, medium, z którego często korzystają uczniowie. Celem wystawy było zainteresowanie w niekonwencjonalny sposób, uczniów historią Polaków żyjących na Syberii.

 

 

 

Miejsce zdarzenia mapa Wyszogród


„Nie odbiorą Ci Ojczyzny, jeśli nosisz Ją w sercu” Blichowo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-Wyszogrod.pl