:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C bezchmurnie

Orszak Trzech Króli w Czerwińsku

Religia, Orszak Trzech Króli Czerwińsku - zdjęcie, fotografia

W sobotę 06 stycznia 2018 r. w święto Objawienia Pańskiego, już po raz drugi mieszkańcy naszej Gminy uczestniczyli w Orszaku Trzech Króli. Wymarzona pogoda przyciągnęła bardzo wielu uczestników tego pięknego wydarzenia, którzy wspólnie z trzema Mędrcami z Dalekiego Wschodu wyruszali w poszukiwaniu Stajenki i Dzieciątka Jezus.

Od kilku lat tradycją w wielu miejscowościach w Polsce oraz na świecie stało się organizowanie Orszaku Trzech Króli. Jest nam tym bardziej miło, że Orszak Trzech Króli zagościł w kalendarzu wydarzeń naszej Gminy i wpisał się na listę 26 miejscowości w diecezji płockiej, które tego dnia organizowały Orszak.

W ubiegłą sobotę mieszkańcy Czerwińska oraz okolicznych miejscowości zgromadzili się na placu przy Szkole Podstawowej by wziąć udział w Orszaku. Do wspólnego świętowania zaprosiła wszystkich Parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Czerwińsku nad Wisłą. W gronie partnerów znalazły się również czerwińskie szkoły (Podstawowa oraz Liceum), Gmina Czerwińsk nad Wisłą oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Czerwińska i Raszewa.

W zaszczytną rolę Trzech Króli wcielili się rolnicy z czerwińskiej parafii. Wzorem ubiegłego roku, Mędrcy ze Wschodu zamienili rumaki na konie mechaniczne. Król Azji Melchior (Przemysław Kaniewski z Garwolewa) prowadził orszak zielony, król Afryki Baltazar (Janusz Zawadzki z Komsina) dowodził orszakiem niebieskim a za królem Europy Kacprem (Dariusz Januszewski z Janikowa) podążał orszak czerwony. Każdy z uczestników orszaku dostał również koronę i śpiewnik. Dodatkowo istniała możliwość zakupu tunik w kolorach symbolizujących Trzech Króli.

Scenariusz uroczystości został oparty na pięciu stacjach. Na rozstawionych scenach na terenie czerwińska uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły oraz Zespołu Szkół im Królowej Jadwigi przebrani za postacie z jasełek, przypomnieli uczestnikom o znaczeniu i symbolice święta Objawienia Pańskiego.

Po przywitaniu wszystkich uczestników i odegraniu pierwszej sceny „Wyjście Maryi Brzemiennej, Olśnienie Mędrców”, imponującej długości Orszak wyruszył w stronę Bazyliki Zwiastowania NMP. 
Głośnym echem rozlegały się dźwięki kolęd i pastorałek, nad czym pieczę trzymał Pan Przemysław Ziółkowski oraz członkowie chóru parafialnego.

Prowadzony przez Gwiazdę Orszak zatrzymywał się jeszcze trzykrotnie. Podczas postojów były odgrywane sceny – „Pierwszy” Grzech (przy UG), „Dwór Heroda” (przy skrzyżowaniu ulic P. Dunina z Grunwaldzką) oraz „Gospoda” (Plac Batorego). Ostatnia scena – „Szopka”, została zagrana już w kościele. Lecz za nim do niej doszło, uczestnicy Orszaku przy dźwiękach kolęd zatańczyli poloneza na placu przed Bazyliką.

Po złożeniu hołdu przez Trzech Króli Świętej Rodzinie (w tej roli Państwo Ewa i Tomasz Jakóbiak) odbyła się uroczysta Msza Święta celebrowana przez księdza proboszcza Łukasza Mastalerza.

Po Mszy Św. na uczestników uroczystości czekał ciepły posiłek, gorące napoje oraz słodki poczęstunek przygotowany przez pracowników Urzędu Gminy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Orszaku Trzech Króli za tak liczne przybycie! Do zobaczenia w przyszłym roku!

Serdecznie dziękujemy Parafii Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą, Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Czerwińsku nad Wisłą, Zespołowi Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą, druhom strażakom z OSP Czerwińsk nad Wisłą oraz OSP Raszewo Włościańskie, Komendzie Powiatowej Policji w Płońsku, Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, pracownikom Urzędu Gminy oraz wszystkim ludziom dobrej woli, bez który to Orszak Trzech Króli nie mógłby się odbyć


Miejsce zdarzenia mapa Wyszogród


Orszak Trzech Króli w Czerwińsku komentarze opinie

  • gość 2018-01-16 10:08:48

    Może choć raz należałoby podziękować księdzu Proboszczowi z Czerwińska Łukaszowi Mastalerzowi i p. Teresie Pietrzak za organizację całego przedsięwzięcia.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-Wyszogrod.pl