:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C pochmurno z przejaśnieniami

Pierwszy program polityki zdrowotnej w Gminie Mała Wieś

Samorząd, Pierwszy program polityki zdrowotnej Gminie Mała Wieś - zdjęcie, fotografia

Gmina Mała Wieś rozpoczyna realizację programu pn.„Program szczepień profilaktycznych przeciw wirusowi HPV w Gminie Mała Wieś na lata 2018-2020”. Badania kliniczne, jak i instytucje takie jak WHO, czy Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Główny Inspektorat Sanitarny zalecają szczepienia profilaktyczne przeciw wirusowi HPV. Wprowadzenie szczepień może przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy, a także zmniejszyć koszty medyczne i ekonomiczne związane z rozpoznawaniem i leczeniem.

Prezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV prof. dr n. med. Sławomir Majewski wskazuje, iż wszystkie dotychczas przeprowadzone analizy farmakologiczno-ekonomiczne wskazują, iż szczepienie całych populacji jest opłacalne finansowo dla ochrony zdrowia. Korzyści te związane są nie tylko z zapobieganiem rakowi szyjki macicy, innym zmianom nowotworowym narządów płciowych, a także z zapobieganiem zmianom przednowotworowym, których diagnoza i leczenie pochłania o wiele więcej środków finansowych niż zapobieganie nowotworom szyjki macicy.

Program polityki zdrowotnej pn. „Program szczepień profilaktycznych przeciw wirusowi HPV w Gminie Mała Wieś na lata 2018-2020” ostał zaopiniowany pozytywnie przez Prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie (opinia Prezesa Nr 98/2017 z dnia 26 maja 2017 roku ) oraz  przez Wojewodę Mazowieckiego w Warszawie (opinia Wojewody nr WZ.II.960.6.24.2017 z dnia 18 lipca 2017 roku) oraz przyjęty w formie uchwały na sierpniowej sesji Rady Gminy Mała Wieś.

W ramach programu  objęte szczepieniami zostaną dziewczęta w wieku 12 lat. Na spotkaniach uczestnicy zarówno dziewczynki jak i chłopcy w wieku 12 lat oraz ich rodzice bądź opiekunowie prawni zostaną zapoznani z zasadami udziału w programie, ryzykiem jakie niesie ze sobą zakażenie wirusem HPV, zasadami przeciwdziałania zakażeniu oraz istotną profilaktyką, prawie do nieskorzystania z udziału w programie (należy poinformować o skutkach jakie niesie przerwanie szczepień tzn. brak pełnego uodpornienia, a także możliwości wystąpienia działań niepożądanych w trakcie trwania cyklu szczepień), a także sposobie postępowania  w przypadku powikłań poszczepiennych.

Dziewczęta zostaną zaszczepione w 2-dawkowym schemacie. Przed szczepieniem każda dziewczynka zostanie poddana badaniom kwalifikacyjnym przez lekarza. Szczepienie będzie wykonane po uprzedniej zgodzie rodzica bądź opiekuna prawnego dziecka, jeśli nie występują przeciwwskazania do podania szczepionki.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Pediatryczne zaleca szczepienie dziewcząt w wieku 11-13 lat. Wiek dwunastu lat do podania szczepionki wydaje się odpowiedni przede wszystkim ze względu na najprawdopodobniejszą skuteczność szczepionki u dziewcząt, które nie podjęły współżycia seksualnego, spełnienie wieku do podania tej szczepionki, a także braku innych obowiązkowych szczepionek w tym wieku.

Program ten w latach 2018-2020 będzie finansowany ze środków własnych Gminy Mała Wieś i środków NFZ a jego realizacja przewiduje możliwość długofalowej kontynuacji.

Na realizatora programu po przeprowadzonym konkursie ofert wybrano Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Małej Wsi ul. Św. M. Kolbego 13, 09-460 Mała Wieś. Szczepienia będą wykonywane w gabinecie medycyny szkolnej.

 

Pierwszy program polityki zdrowotnej w Gminie Mała Wieś komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-Wyszogrod.pl