:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Oświata, Powrót Enigmy - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 3
  • Fotka nr 1 z 3
  • Fotka nr 2 z 3

Na minionym Dniu Ziemniaczka (relacja na następnych stronach ) miałem okazję porozmawiać z opiekunem samorządu uczniowskiego w Szkole w Nowym Radzikowie, panem Aleksandrem Olczykiem. Rozmawialiśmy o bardzo ciekawej akcji, którą zaproponowali uczniowie tamtejszej placówki.

Powrót Enigmy

P.K.: Co to za akcja i czego ma dotyczyć?

A.O.: Samorząd Uczniowski Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Nowym Radzikowie organizuje akcję „Powrót Enigmy”, która upamiętnia tytaniczną pracę wspaniałych polskich matematyków – kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Sam pomysł zrodził się w mojej głowie, ale bez pomocy naszych szkolnych kryptologów J nic by się nie udało. To członkowie samorządu podsuwali ciekawe propozycje, sami kodowali i rozszyfrowywali zadania i to oni byli w ogromnej mierze twórcami, co oczywiście jest dla mnie wielką radością.

Do akcji zaprosiliśmy wszystkie szkoły z terenu Gminy Czerwińsk nad Wisłą, wraz pracownikami urzędu, gdyż wyszliśmy z założenia, że w obliczu wspólnej historii i wspólnego świętowania, do wyzwań również powinniśmy podchodzić razem, zwłaszcza jeśli przez kilkaset lat nam tej jedności zabraniano. W ramach akcji należy rozwiązać dwuetapowe zadanie, które jest zarazem wyzwaniem do dalszych działań. Pierwszy raz zdecydowaliśmy się wyjść z taką akcją do „wszystkich” i miejmy nadzieję, że wszystkim się spodoba.

P.K.: Myśli Pan, że wszyscy zechcą się włączyć do Waszej akcji? 

A.O.: Nie mogę się za nikogo wypowiadać, ale jestem dziwnie spokojny, że tak, z kilku powodów. Po pierwsze, może być to bardzo ciekawe doświadczenie dla nas wszystkich. Po drugie, rok 2019 jest rokiem matematyki więc idealnie się komponuje, a w przypadku szkół to szansa na zaciekawienie dzieci kodowaniem, kryptologią czy ogólnie powiązaniem matematyki z informatyką, umożliwia zarazem przyjrzenie się naszej historii, czasami niezwykle związanej z ziemią czerwińską. Po trzecie, w tamtym roku z inicjatywy wójta gminy Czerwińsk, pana Marcina Gortata, wspólnie świętowaliśmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i wyszło bardzo dobrze, więc czemu tym razem nie spróbować. Jak Pan sam dostrzega, same korzyści J

P.K.: Dobrze, ale dlaczego akurat pan Rejewski, Różycki i Zygalski? Przecież jest wielu kryptologów, zasłużonych choćby podczas „cudu nad Wisłą”.

A.O.: Bardzo dobrze, że Pan o to pyta. Oczywiście pan Rejewski, Różycki i Zygalski to nie jedyni zasłużeni kryptolodzy. Nie mam zamiaru zapominać o poruczniku Janie Kowalewskim, który w 1919 roku złamał szyfry Armii Czerwonej, a już pół roku później zaczął pracę nad łamaniem szyfrów niemieckich. Mamy 100 rocznicę złamania szyfru, więc okazja jest znakomita, ale proszę pamiętać, że nasza akcja na razie skupia się wokół Enigmy, czyli niesamowicie skomplikowanej, niemieckiej maszyny szyfrującej, którą pokonali właśnie Ci trzej studenci. Pan Kowalewski otworzył drogę późniejszym kryptologom i chwała dla jego osoby jest wprost nie do przecenienia, dlatego zasługuje na osobny projekt.

Proszę zdać sobie sprawę, że bez działań porucznika Kowalewskiego, nie rozmawialibyśmy o cudzie nad Wisłą, nie rozmawialibyśmy o niepodległości, śmiem twierdzić, że w ogóle jeśli doszłoby do rozmowy, to musiałaby się odbyć po rosyjsku. Tak ważny to człowiek.

Wracając do trzech panów i decyzji dlaczego akurat im poświęciliśmy naszą akcję, warto przypomnieć bardzo istotny fakt. Nad Enigmą pracowała też Francja i Wielka Brytania, ale niestety bezskutecznie. Mocarstwa zachodnie tak mocno wątpiły w możliwość złamania algorytmu szyfrującego Enigmy, że w zasadzie zaprzestały jakichkolwiek prób. Dlatego między innymi francuski wywiad przekazał Polakom plany budowy maszyn Enigma, zdobyte około roku 1931 przez francuskiego agenta Hans-Thilo Schmidta (ps. „Asché”), traktując te informacje jako bezwartościowe. Polacy nie zaprzestali, złamali szyfr i udoskonalili metodę jeszcze szybszego dekodowania przekazu niemieckiego i to jest godne najwyższego uznania.

Ponadto, mamy przed szkołą dąb katyński, który został posadzony w 2010 roku dla uczczenia pamięci mieszkańca Radzikowa, pułkownika Bolesława Jakubiaka, oficera łączności Wojska Polskiego, straconego w Katyniu w 1940. To naturalne dziedzictwo i zobowiązanie, które po prostu musieliśmy podjąć.

Temat można oczywiście ciągnąć w nieskończoność, ale po pierwsze istotą rzeczy jest zrozumienie, że zawdzięczamy im nieskończenie wiele, a po drugie nie chciałbym się narazić historykom, którzy znają „rzecz’’ w szczegółach. Chylę natomiast czoła, przed panią Wiesławą Krucz, która przypomniała mi ten niespotykany w historii świata wyczyn trójki studentów matematyki.

P.K.: Co zaproponowaliście jako zadania dla szkół i urzędu gminy?

A.O.: Każda szkoła i urząd otrzymała zakodowane zadanie, które po odkodowaniu posłuży jako wskazówka do wyzwania, które jest drugą częścią zadania. Wszystkie dotyczą historii albo danego miejsca, albo Polski i splatają się z naszą gminą. Myślę, że nie będzie problemu z odkodowaniem, gdyż dołożyliśmy starań, by nie było błędów w kodowaniu i każdy problem został już rozwiązany. Nie możemy jednak zdradzać zadań, ponieważ to klucz całej zabawy. Do naszej akcji zaprosiliśmy także Zespół Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą, choć nie jest szkołą podstawową. Różnica w tym wypadku polega na tym, że wymagania są wyższe i wyzwanie na nieco innym poziomie. Nie przewiduję jednak, aby tak zacna szkoła miała z tym jakikolwiek problem, zwłaszcza, że ma za sobą Królową Polski.

P.K. Skąd pomysł na taką akcję w ogóle?

A.O.: Pomysł kiełkował już długo, ale w tym roku udało się, gdyż postanowiliśmy sobie, że samorząd będzie jeszcze aktywniejszy niż kiedyś. To naprawdę szalenie kreatywna grupa dzieci, która mam milion pomysłów na godzinę i co najważniejsze, jest elastyczna. Oczywiście nie ma jedności poglądów, bo to byłoby niezdrowe, jedno pasuje jednym, drugie drugim, ale stanowimy jedność i to nas łączy. Uczniowie sami zaproponowali zadania, sami „przetestowali” zadania na własnej skórze, sami zmierzyli się z wyzwaniami. Poza tym temat kryptologii, walki z szyframi czy hasłami, to temat jak najbardziej obecny w naszym życiu, choć czasami nie zwracamy na to większej uwagi. Proszę sobie wyobrazić, że zapomina Pan hasła do poczty e-mail, lub co gorsza pinu czy hasła do telefonu. Jak wtedy musimy się natrudzić, by sobie przypomnieć i odzyskać dostęp? A co się stanie, gdy sobie nie przypomnimy, albo dostęp uzyska ktoś niepowołany? Wtedy dalibyśmy wszystko za hasło, a pomóc mogą obecni kryptolodzy, czy jak ich dziś nazwiemy - hakerzy. To szalenie ważna sprawa, zwłaszcza, że teraz ogromna część naszego życia „jest wirtualna” i im szybciej sobie zdamy z tego sprawę, tym lepiej.

P.K.: Jedno mnie zastanawia. Są Państwo najmniejszą szkołą w gminie Czerwińsk. Mają Państwo siłę organizować akcje dla wszystkich pozostałych?

A.O.: Mała nieścisłość – nie dla wszystkich, a ze wszystkimi razem. Każda akcja tego typu powinna opierać się na współpracy, gdyż dopiero wtedy jest efekt. Generalnie, u nas w szkole panuje jedna zasada: jak coś robisz, rób to dobrze. Jak coś zbieramy, to zbieramy tego dużo. Jeśli robimy coś z samorządem i jest okazja włączyć w to innych, to cudownie. Jeśli trenujemy na w-f, to nie dlatego, żeby minął czas, tylko po to, żeby coś osiągnąć. Jak jedziemy na zawody, to po trofea, a nie spędzać wolny czas. To jedynie kwestia zrozumienia. W Nowym Radzikowie dzieje się dużo, czasami bardzo dużo i to z jednego podstawowego powodu, mianowicie każdy członek społeczności szkolnej może bez mrugnięcia okiem powiedzieć: „to jest moja szkoła”. Nie dlatego, że tu chodzi, ale dlatego że współdecyduje, dlatego, że łączy go więź z pozostałymi. Szkoła to nie budynek, to społeczność. Tylko w takiej społeczności ludzie z pasją uczą tańca, uczą pomimo braku pracowni czy odczynników, zdobywają miejsca na podium bez zadyszki, czy po prostu porozmawiają z Tobą na przerwie, gdy zobaczą, że czujesz się samotny. W takiej społeczności rodzic nie zastanawia się czy przyjść na zebranie, tylko o której. Tylko tyle i aż tyle. „My” już nie potrafimy inaczej. Przyzwyczailiśmy się do takiej wysokiej poprzeczki i nie chcemy schodzić niżej.

P.K.: Do kiedy trwa akcja?

A.O.: Ciężko powiedzieć, gdyż teraz rozpoczęła się dopiero 1 tura. Jako pomysłodawcy akcji zaproponowaliśmy, aby 2 turę przygotował zespół Szkoły Podstawowej w Czerwińsku nad Wisłą, więc termin jest mobilny. Myślę, że warto to kontynuować.

P.K.: Dziękuję za rozmowę.

A.O.: To ja dziękuję i mam nadzieję, że Pana nie zanudziłem.

Paweł Kłobukowski 

Reklama

Powrót Enigmy komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Quad dla Dzieci ATV 125

Nowoczesność i zadziorny design – właśnie te cechy najlepiej opisują ATV125-9. Świetnie sprawdzi się zarówno podczas sportowej jazdy jak i przy..


Nowy Motocykl Zipp Raven X 125

Fabrycznie nowy motocykl marki Zipp Raven X 125 Silnik 125 ccm - 2 cylindrowy z chłodnicą oleju. Motocykl typu choper o bardzo ciekawej nowoczesnej..


ZIPP QR MAX 125 motocykl na

Wygodny duży skuter z silnikiem 125 cm3 w kategori maxi skuterów nie ma sobie równych. Pełne oświetlenie LED, elegancja i prestige w każdym detalu...


Skuter Elektryczny Volteno Lux

Nowy Skuter Zipp Volteno Lux Najnowsza wersja bardzo dobrej jakości i dobrej ceny skuter elektryczny z bateriami litowo jonowymi Akumulator łatwo i..


Skuter Elektryczny trójkołowy

Nowy Skuter elektryczny trójkołowy o mocy 800W ZIPP E-SCOOTER Może służyć osobom starszym i niepełnosprawnym. GWARANCJA 12 MIESIĘCY. Skuter jest..


Quad Zipp Kid Quad dla Dziecka

Quad 110 dla Dzieci. Wyposażony w hamulec tarczowy, wskaźnik biegów, możliwość mechanicznej blokady prędkości, zrywka bezpieczeństwa, pilot z..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez e-wyszogrod.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Boruta Motors Paweł Kłobukowski z siedzibą w Wyszogród 09-450, Rębowska 66

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"