:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C bezchmurnie

„Rębowo z muzyką wśród najmłodszych

Kultura, „Rębowo muzyką wśród najmłodszych - zdjęcie, fotografia

Jak wszyscy wiemy OSP w Rębowie obchodziła swój Jubileusz- 110 lat istnienia. Do Straży należy również Orkiestra, licząca około 30 członków. Straż Pożarna w Rębowie chciałaby, aby jej orkiestra funkcjonowała jeszcze lepiej oraz rozwijała się przyjmując nowych członków w swoje szeregi, dlatego złożyła wniosek o dotację w Konkursie grantowym „ Działaj Lokalnie 2018”. Jest to Program Polsko-Amerykański Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację „Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej- Młodzi Razem”. Tytuł projektu brzmi: „Rębowo z muzyką wśród najmłodszych”. Całkowita wartość budżetu projektu (uwzględniając wkład własny oraz kwotę dotacji) to 8228.80 zł. Wnioskowana kwota dotacji, którą otrzymaliśmy to 6000 zł.

Głównym celem projektu jest:

ü Nauka młodzieży i dzieci gry na instrumentach

ü Przygotowanie młodzieży do zasilenia szeregów orkiestry dętej

ü Kupno trzech nowych instrumentów dętych: trąbki, klarnetu i puzonu.

Chcemy, aby dzięki temu projektowi rozwijała się nasza Orkiestra, dzieci uczyły się na dobrych instrumentach. Próby odbywają się w każdy piątek o godz. 20.00 a dla dzieci we worki o 16.00 i w piątki razem z dorosłymi. Działalność naszej Orkiestry nie ogranicza się do występów w obrębie gminy. Gramy na różnych uroczystościach. Ostatnio byliśmy w Bielsku na przeglądzie Orkiestr Dętych. Mimo, że nasza Orkiestra nie jest zawodowa, lecz ochotnicza zajęliśmy 4 miejsce na 9 orkiestr i otrzymaliśmy puchar z nagrodą pieniężną. Jest ona tylko rok młodsza od Straży, więc w 2019 roku będziemy obchodzić jej 110 lecie. Została ona założona w 1909 r. z inicjatywy ks. Pomirskiego. Instrumenty zakupiono za własne pieniądze i ofiarowane przez miejscowe społeczeństwo. Pierwszym kapelmistrzem został Władysław Górecki , a następnie Bolesław Górnicki. Kiedy nadszedł okres okupacji niemieckiej działalność Straży ograniczono do bojowej. Po wyzwoleniu w 1945r. wznowiono działalność Straży i Orkiestry. Kapelmistrzostwo powierzono Franciszkowi Woi. Rębowska Orkiestra już w maju 1945 roku grała marsze powracającym wojskom, brała udział w pierwszych dożynkach w Lublinie. Jej najwyższe osiągnięcia to: II miejsce w Pierwszym Wojewódzkim Festiwalu Orkiestr Dętych w Płocku spośród 13 biorących udział. W 1928r. w Staroźrebach witała Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, a w 1930r. grała hymn temuż prezydentowi w czasie jego podróży wizytacyjnej przez woj. Mazowieckie oraz podczas oddawania mostu w Wyszogrodzie w obecności prezydenta. Po śmierci druha Woi orkiestrę prowadził druh Stanisław Stanowski. Od 2000r. kapelmistrzem jest Waldemar Kidziun a od 2015r. posiadamy nowe mundury, którą różnią się od strażackich i jako orkiestra jesteśmy w nich rozpoznawalni.

Chcemy, aby jej historia toczyła się dalej przy boku Ochotniczej Straży Pożarnej w Rębowie, a dzięki takim projektom jak „ Rębowo wśród najmłodszych” systematycznie się rozwijała i podnosiła poziom wykształcenia muzycznego naszej orkiestry.

                                                                                                                                                          dh Martyna Łożyńska

„Rębowo z muzyką wśród najmłodszych komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-07-23 23:24:15

    Niebywałe! Województwo mazowieckie za czasów PP Mościckiego? I witał starosta Bieniek?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-Wyszogrod.pl