:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C bezchmurnie

STAROPOLSKI OBRZĘD ŚWIĘCENIA PÓL POWRACA DO TRADYCJI PARAFII CHOCISZEWO

Kiedy: 2018-05-02 , godzina: 12:00 | Gdzie: Chociszewo

Miło nam przekazać Państwu wiadomość, że inicjatywa mieszkańców parafii Chociszewo dotycząca przywrócenia tradycji staropolskiego obrzędu ŚWIĘCENIA PÓL spotkała się z pełną aprobatą gospodarza tejże parafii Księdza Proboszcza Jerzego Zdunkiewicza. Na pierwszym spotkaniu grupy inicjatywnej z Księdzem Proboszczem ustalono datę, trasę przejazdu kawalkady obrzędowej oraz inne sprawy organizacyjne. Powrót tej staropolskiej tradycji i tego swego rodzaju parafialnego święta ŚWIĘCENIA PÓL będzie miał miejsce w parafii Chociszewo DNIA 2-MAJA A. D. 2018 r. tj. w dniu ogólnopolskiego ŚWIĘTA FLAGI NARODOWEJ. Kawalkada obrzędowa wyruszy spod parafialnego kościoła p.w. św. Leonarda w Chociszewie i objedzie wszystkie wsie (sołectwa) przynależące do parafii w proponowanej kolejności: Chociszewo (Kolonia), Chociszewo (Borkowo), Roguszyn, Stare Przybojewo, Goworowo, Miączyn, Wychódźc (Borek), Wychódźc, Miączyn. Uroczystość zakończy piknik rodzinny na działce gminnej, obecnie użytkowanej jako boisko rekreacyjne, usytuowanej naprzeciw dworku w Miączynie.

Staropolski obyczaj zwany od wieków "...święceniem, okrężaniem, objazdem lub obchodem pól" już od XIII w. miał charakter religijny i obchodzony był nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Europy m.in. we Francji, Niemczech, na Morawach, Łużycach, Podolu i w wielu innych regionach rolniczych. Pomimo, iż w XIX wieku ulegał powolnemu zanikowi, to w Polsce był kultywowany także ze względów patriotycznych. Kawalkada konnych jeźdźców, bryczka wioząca księdza dobrodzieja i wozy konne, którymi jechali parafianie ... przypominały tradycje polskich powstań i walki o wolność oraz były wyrazem wiary w Bożą Opatrzność wyrażoną w śpiewanej pieśni ... "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie." Po II wojnie światowej ze względu na nieprzychylny stosunek ówczesnych, komunistycznych władz do tego typu publicznych i niekontrolowanych przez władze zgromadzeń publicznych ten piękny staropolski obrzęd zanikał, choć w parafii Chociszewo kultywowany był jeszcze w latach 60-tych minionego wieku. 
Zainspirowani sukcesem powrotu tej tradycji w ubiegłym roku w parafii Smoszewo ogłaszamy "wszem i wobec", że też reaktywujemy tą staropolską tradycję w PARAFII CHOCISZEWO DNIA 2-GO MAJA 2018 ROKU.

Zapraszamy WSZYSTKICH PARAFIAN do aktywnego włączania się w organizację tego pięknego obrzędu. Prosimy o rady, propozycje, sugestie i wnioski dotyczące organizacji trasy przejazdu i kawalkady uczestników tj. ciągników, ciągników z przyczepami, orszaku motocyklistów, rowerzystów, quadów. Co jeszcze ...? Może kombajn zbożowy zamykający barwny korowód tej kawalkady ...? Może nasza wspólna inicjatywa twórcza podpowie nam jakieś inne, ciekawe i zabawne propozycje ...? Wszak przecież to wesoły i radosny obrzęd ŚWIĘCENIA PÓL, aby ..."Bóg od tych miejsc złe odwracał przygody, aby dozwolił w obfitości wszelkim dojrzewać płodom, aby wreszcie przy zdrowiu i swoim błogosławieństwie zebrać wszystkie raczył." Obecnie owa klasyczna forma poświęcenia pól ożywa i powstaje na nowo po kilku dekadach zapomnienia. Obchodzić ją będzie już po raz drugi PARAFIA SMOSZEWO DNIA 3-GO MAJA, a także po raz pierwszy po owych dekadach zapomnienia parafia Grodziec.

Czyż My mieszkańcy Parafii Chociszewo mamy być gorsi ...? Spróbujemy nawet wygrać w tej konkurencji wskrzeszania naszych staropolskich tradycji. Spróbujmy wyobrazić sobie naszą OBRZĘDOWĄ KAWALKADĘ, która przystrojona w narodowe flagi, przejeżdża przez wsie naszej parafii ustrojone w narodowe flagi, bo ... to przecież DZIEŃ FLAGI. Czyż nie warto zrealizować taki scenariusz ...?

Zapraszamy do szeroko rozumianej współpracy w przygotowaniu tej uroczystości. Zapraszamy do udziału w staropolskim, wielowiekowym obrzędzie ŚWIĘCENIA PÓL, zapraszamy na PIKNIK RODZINNY DO MIĄCZYNA!

Opracowanie: 
Mariusz Ciećwierz

Tekst:
Ryszard Gortat
Mariusz Ciećwierz
Jacek Fotek
Marcin Łątka

STAROPOLSKI OBRZĘD ŚWIĘCENIA PÓL POWRACA DO TRADYCJI PARAFII CHOCISZEWO komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-03-12 18:37:43

    Czyż...? Czyż...? Czyż...?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-Wyszogrod.pl