:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C pochmurno z przejaśnieniami

TRADYCJA ŚWIĘCENIA PÓL WRÓCIŁA DO PARAFII PW. ŚW. LEONARDA W CHOCISZEWIE

Religia, TRADYCJA ŚWIĘCENIA WRÓCIŁA PARAFII LEONARDA CHOCISZEWIE - zdjęcie, fotografia

Po ponad 50 latach zapomnienia przywrócono piękny obrzęd staropolskiej tradycji święcenia pól w parafii Chociszewo. Impulsem do działania i reaktywowania tej tradycji była parafia smoszewska, w której to ta piękna plenerowa uroczystość religijna odbyła się już w ubiegłym roku. W tym roku dołączyły także parafie w Grodźcu i w Radzikowie.

2 maja po uroczystej mszy świętej długi korowód traktorów z przyczepami ruszył na objazd wsi wchodzących w skład chociszewskiej parafii. Na przedzie dwa zabytkowe pieczołowicie odrestaurowane traktory ciągnące bryczki, w których zasiedli proboszczowie parafii Chociszewo i Smoszewo. To symboliczny wymiar przypomnienia faktu, iż właśnie 50 lat temu gdy zaniechano celebracji tego odwiecznego obrzędu była to jedyna duża parafia Chociszewo z kościołem filialnym w Smoszewie. Długi barwny korowód z udziałem STRAŻAKÓW OSP CHOCISZEWO I ORKIESTRY STRAŻACKIEJ tejże jednostki zamykał kombajn zbożowy. Orszak obrzędowy objechał całą parafię trasą: Chociszewo, Chociszewo (Kolonia), Chociszewo (Majdany), Chociszewo (Borkowo), Roguszyn, Goworowo, Miączyn, Chociszewo (Rybieniec), Wychódźc (Borek), Wychódźc, Miączyn. Piknik rodzinny na boisku wiejskim naprzeciw zabytkowego dworku w Miączynie zamknął uroczystość ŚWIĘCENIA PÓL przywróconą do życia po ponad półwiecznej przerwie.

Tradycja święcenia pól pochodzi z pierwszych wieków chrześcijaństwa, choć dawniej nie używano określenia „święcenie pól”, a raczej mówiono o „dniach błagalnych i dniach kwartalnych”. Do Polski obrzęd ten przywędrował w XIII w. wraz z kultem św. Izydora patrona rolników. Żył on w XII w. w Hiszpanii, a po zdobyciu przez Arabów Madrytu przeniósł się na wieś, gdzie wraz z e swoją rodziną żył z pracy na roli. Od jak dawna obrzęd ten był celebrowany w parafii Chociszewo? Tego nie wiemy. Może od początku jej istnienia? Parafia istnieje już 566 LAT i erygowana została 4 lutego 1452 roku po zakończeniu budowy pierwszego drewnianego kościoła ufundowanego w 1450 roku przez marszałka dworu książąt mazowieckich Wincentego z Giżyc herbu Gozdawa. Same miejscowości obecnej parafii Chociszewo są znacznie starsze. Pierwsze pisemne wzmianki o tych wsiach pochodzą z lat: Chociszewo – 1373 r. nazwa pochodzi od imienia właściciela Chocisza, Roguszyn – 1416 r. od Rogusza, Goworowo – 1424 r. od Gowora, Przybojewo – 1424 r. od Przyboja, Miączyn – 1254 r. (pierwotnie Miecino) od Miecława. Tylko nazwa wsi Wychódźc (dawniej Wychodź) pochodzi najprawdopodobniej od słowa „wychodź” na miejsce przeprawy przez Wisłę na zawężeniu koryta rzeki. Wisłą, w miejscu tego zawężenia , do którego to prowadzi asfaltowa droga wojewódzka wraz ze zjazdem do lustra wody ma tylko 500 m szerokości. Zawężenie to od wieków było wykorzystywane do przepraw przez Wisłę, a także do budowy mostów w I wojnę światową (rozebrany) i w II wojnę światową (wysadzony w powietrze w styczniu 1945 r. przez wycofujące się oddziały niemieckie). Orszak obrzędowy przejechał przez wsie o tak długiej i bogatej historii, a piknik naprzeciwko dworku w Miączynie też w historycznym miejscu związanym z epizodem powstania styczniowego w 1863 roku.

Uroczystość piękna… oby weszła już na stałe do naszej parafialnej tradycji. 
SERDECZNE PODZIĘKOWANIA I WYRAZY UZNANIA DLA WSZYSTKICH ORGANIZATORÓW, PARTNERÓW I UCZESTNIKÓW ORAZ SPONSORÓW ŚWIĘCENIA PÓL.

Czy spotkamy się znów za rok… ? Chyba tak… ! Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji i galerii zdjęć.

Tekst:
Ryszard Gortat
Mariusz Ciećwierz

Miejsce zdarzenia mapa Wyszogród


TRADYCJA ŚWIĘCENIA PÓL WRÓCIŁA DO PARAFII PW. ŚW. LEONARDA W CHOCISZEWIE komentarze opinie

  • Sternik - niezalogowany 2018-06-14 22:45:41

    Macie zaskok...

  • xyz - niezalogowany 2018-06-15 12:00:36

    Zawężenie, srawężenie

  • Gość - niezalogowany 2018-06-15 12:05:32

    Gdzie rycerz Sasin? Gdzie most Jagiełły? Gdzie inne bajki?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-Wyszogrod.pl