:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C bezchmurnie

Obchody 75. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej - "Nie o zemstę lecz o prawdę i pamięć wołają ofiary"

Zbrodnia wołyńska była antypolską czystką etniczną, przeprowadzoną przez nacjonalistów ukraińskich, mającą charakter ludobójstwa, dokonana w latach 1943–1945. Jej sprawcy - Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem "akcji antypolskiej". Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ok. 100 tys. Polaków. 40-60 tys. zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tys. na terenie dzisiejszej Polski. Kulminacja tych wydarzeń, określanych mianem zbrodni wołyńskiej, nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 150 polskich miejscowości.

Jak podaje IPN, na skutek polskich akcji odwetowych do wiosny 1945 roku zginęło prawdopodobnie 10–12 tys.

 

"Mylą się ci, którzy myślą, że pamięć nie potrafi się odradzać albo że upływ czasu zatrze wszystkie czyny i prawdziwy ból przeszłości. Że nasza planeta nadal będzie się obracać, dni i lata będą mijać. Obowiązek nakazuje dziś, żeby wszystko, co nie zostało jeszcze powiedziane, dopowiedzieć do końca." (A. Twardowski)

8 lipca miałem zaszczyt uczestniczyć wraz z reprezentantami Fundacji dla Rodaka w Światowych Obchodach 75. Rocznicy Ludobójstwa na Wołyniu, zorganizowane przez Ogólnopolski Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich, które rozpoczęły się w niedzielę, w południe od zmiany posterunku honorowego i odczytania apelu pomordowanych przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. przedstawiciele władz państwowych i kościelnych, Instytutu Pamięci Narodowej, a także ocaleni z rzezi wołyńskiej. 

Podczas uroczystości głos m. in. przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu Janina Kalinowska. Ocalona z rzezi podkreśliła, że to, co do tej pory zostało zrobione przez polskie państwo w kwestii upamiętnienia ofiar, "to za mało". Dodała, że Wołyniacy i Kresowiacy dopominają się przede wszystkim o ekshumacje zwłok swoich zamordowanych rodzin. "Co winni są ci Polacy? Na Wołyniu i nie tylko na Wołyniu, na całych Kresach Wschodnich. Zginęli za co? Za swoją polskość. Tam nie ma już naszej ojczyzny, tam spoczywają nasi najbliżsi, w dołach śmierci, niejednokrotnie na wierzchu jest wysypisko śmieci" - mówiła Kalinowska. 

Po uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, marsz pamięci przeszedł przez Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto do Katedry Polowej Wojska Polskiego Długiej, gdzie rozpoczęła się msza święta w intencji ofiar ludobójstwa. 

Ogromnym zaszczytem było złożenie przez nas wieńca.

Mówić głośno o bestialskim mordzie na Polakach, uczyć i dochodzić prawdy to nasz obowiązek.

Bardzo dziękujemy ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zalewskiemu za zaproszenie do udziału w Komitecie Honorowych w tak ważnym Wydarzeniu.

Fundację dla Rodaka reprezentowali: Robert Rachwał, Ewa Szymańska, Paweł Kłobukowski oraz Joanna Wilk-Yaridiz.

Paweł Kłobukowski

Obchody 75. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej - "Nie o zemstę lecz o prawdę i pamięć wołają ofiary" komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-Wyszogrod.pl