:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C bezchmurnie

Wakacje dla Rodaka

Jak już, z naszych poprzednich artykułów, Państwo wiecie nawiązałem współpracę z Fundacją dla Rodaka z Olsztyna – organizacją non profit, której głównym celem jest wsparcie Polków z Kazachstanu i Kresów (więcej informacji na: www.fundacjadlarodaka.pl ).

Dotychczas wspólnie z SGW Rębowo wsparliśmy akcję Kubek dla Rodaka, przekazując kubki do Domu Rekolekcyjnego Zacheusz, w którym aktualnie przebywają Rodacy z Kazachstanu oraz włączyliśmy się do akcji Weekendy dla Rodaka - zapraszając Rodaków z Kazachstanu na święcenie pól.

Ale na tym nie poprzestajemy… Mieliśmy przyjemność odwiedzić kolonie dla polskich dzieci i młodzieży z Kazachstanu pn. „Wakacje dla Rodaka”, których celem bezpośrednim jest organizacja wakacyjnego pobytu na Warmii i Mazurach dzieciom i młodzieży – potomkom Polaków zesłanych do Kazachstanu przez sowietów w latach 1937–1941, umożliwiającego zapoznanie z rodzimą kulturą polską oraz kontakt z językiem polskim. 

Dzięki wsparciu Pana Jana Boszko Burmistrza Wyszogrodu miałem możliwość wraz z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich z Rębowa jechać do Nowego Kawkowa – malutkiej warmińskiej wioski, która stała się swoistym centrum dla Rodaków z Kazachstanu. To tutaj, już po raz drugi, odbywają się w/w kolonie; polscy studenci z Kazachstanu, Mołdawii, Ukrainy czy Białorusi znajdują swój dom podczas długich weekendów, a Repatrianci z Kazachstanu i Turkmenistanu mogą spędzić wolny czas i poznać kolejny przepiękny region swojej prawdziwej Ojczyzny.

I nam się udało spędzić wspaniały dzień z młodzieżą z Kazachstanu oraz Organizatorami tych wszystkich wydarzeń. W dniu naszej wizyty w Nawym Kawkowie gościł (specjalnie dla uczestników Wakacji dla Rodaka i mieszkańców okolicznych miejscowości) Naukobus, czyli objazdowa wystawa Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Prawdziwą frajdą jest zobaczyć i poczuć na własnej skórze te eksperymenty, które prezentują Edukatorzy (mamy nadzieję, że i do nas przyjedzie taki bus- prowadzimy rozmowy w sprawie sprowadzenia i zorganizowania takich pokazów w Gminie Wyszogród).

Domowe jedzenie i ciepła atmosfera to pierwsze słowa, które nam się nasuwają podczas opisywania tego dnia na Warmii. A będąc w tym regionie nie można nie zobaczyć Sanktuarium w Gietrzwałdzie… To miejsce i świadomość, że to tam Matka Boska objawiła się zwykłym dziewczynkom napełnia nadzieją i prawdziwym optymizmem.

A nas napawa optymizmem fakt, że kolejne wspaniałe wydarzenia czekają nas, w ramach współpracy z Fundacją dla Rodaka, mianowicie Spotkania dla Rodaka i na początek spotkanie autorskie z pisarką Joanną Jax (autorką autorką sagi o Von Beckach, sagi „Zemsta i przebaczenie” oraz powieści „Długa droga do domu”) oraz Lekcja dla Rodaka - szczegóły wkrótce. 

Paweł Kłobukowski

 

 

Wakacje dla Rodaka komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-Wyszogrod.pl